AMCA BU OTOBÜS BİZİM EVE GİDER Mİ?

cocuk

Yine erkenciyim. Otobüsün kalkmasına 12 dakika var diyor saat kulesi.  Kitabımı evirip çeviriyorum ama bir türlü kitabın başı benim fikrime baş olmuyor. Gövdesiz bir fikir ile kulaklığımdaki Göksel Baktagir nağmeleri cebelleşedursun otobüse bir afacan biniyor:

-Amca, bu otobüs bizim eve gider mi?

Suratsız şoför:

-Heee…

Üzgünüm şoför amca, ama bu suratsız sıfatını hak ettiniz. Saat on olmuş ama siz hala somurtuyorsunuz. Bu demektir ki bütün günü somurtarak geçireceksiniz. Biz de gülümseyebilmenin afacan çocukları olacağız.

Küçük adam bindiğimiz kapının boşluklarına elini sokuyor. Kapının bağlantı yerlerini kurcalıyor, eline biraz yağ bulaşıyor. “Bu ne, bu ne, bu neeee…”

Gün ışığına alışkın biri için bile taçlanmış güneş bu çocuk…

Şoför sabırsız, homurdanıyor. Otobüs ahalisinde gevrek bir sırıtış… Patlamaya hazır şoför amcayı bekleyen bizlerde gerginliğin ve eğlentinin hızlı tırmanışı… Bir ara yaşlı bir teyze otobüs şoförüyle pazarlığa tutuşuyor. Dikkatler hemen ona kayıyor, küçük haylazın yaramazlığının tırmandırdığı heyecan başka bir renge bürünüyor.

-Pazarın başından geçmez mi evladım? Şoför:

-Bu otobüs ordan geçmez teyze!

-Ne yapayım ben de çeşmenin orda iner yürürüm. Pazarın başından geçiyor demişlerdi amma…
Israr… Bu yaşlı, tatlı teyzenin ısrarı ineceği durakla Pazar arasındaki yolun uzunluğunun bel ağrılarıyla çarpılmış şekli: Şoföre içten içe kin beslemek… Kızgın kızgın yerine geçiyor. Hâlbuki adamın yapabileceği ne?  Güzergâh belli… Ama sanki ne olurdu, bir çılgınlık yapıp teyzeyi pazara bıraksa! Birkaç ses dışında tüm otobüs buna memnun olurdu eminim. Birkaç ses mi?! Canım her yerde olan muhalefet takımı… Sabit fikirli, ürkek birkaç insancık…

Şoför bu didişmeden yeniden çocuğa dönüyor. Hani teyzemizin Pazar başından geçiremediği otobüsü evinin önünden geçirecek çocuğa…

-Bırak, oynama, bırak! Hadi git, annenin yanına. O bilet alınca onunla gelirsin, hadiiii git!

Vallahi kızmaya başlıyorum şoför bey amca! El kadar çocuk yemedi ya otobüsünü! Hem baksana, taçlanmış gün ışığı mübarek!

Yolcular kendileriyle, teyze Pazar fikriyle, şoför bey amca çatık kaşlarıyla uğraşadursun; çocuk umursamaz bir kahraman edasıyla bilet sırasındaki nenesine bağırdı:

-Babaanne, babaanne… Bekleeee… Ben de geliyoyummmm…

Derken saat kulesinin ding dong’ları duyuluyor, buçuk otobüsü harekete geçiyor. Buçuk otobüsü de ne ola ki, demeyin. O da başka bir konu… 🙂

 

 

Nergihan YEŞİLYURT

About Nergihan Yeşilyurt

Seksenli yılların nisanında Trabzon’un Maçka’sında doğdu. Ev hanımı bir anne ile işçi bir babanın üç çocuğundan biridir. Üç yaşında ailesiyle birlikte İstanbul’a geldi ve halen bu şehirde yaşamaktadır. Üniversiteye kadarki eğitimini İstanbul’da tamamladı. Üniversite için Çorum’a gitti; Hitit Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Astronomi, Osmanlıca, tarih, psikoloji, sosyoloji, fotoğraf, tiyatro ve Klasik Türk Şiiri’ne meraklı. Çocukluğunun büyük bir bölümü köyde geçen biri olarak tabiatla iç içe olmayı daima sevdi. İlk şiirini on bir yaşında yazdı. Bu şiir İstanbul çapında düzenlenen bir yarışmada birinci oldu. Bu tarihten itibaren lise dönemine kadar okullarındaki edebiyat projelerinde yer aldı, bulduğu her şeyi okudu. Lisede okulunda çıkan Toprak Dergisi’nin editörlüğünü yaptı. Amatör olarak radyoculukla ilgilendi, üniversitenin panel, dinleti, söyleşi gibi organizasyonlarında spiker olarak görev aldı. Ayrıca üniversitede bir grup arkadaşla beraber çıkardıkları Baykara Dergisi’nde halkla ilişkiler bölümünün sorumluluğunu üstlendi. Sahte Vefa, Temrin, Serencam, İzdiham, Yumuşak G, Ay Vakti, Hacı Şair, Hece ve Mahalle Mektebi vb. dergilerde şiir yayımladı. Kültür-sanat ve kitap yazıları kaleme aldı; söyleşi yayımladı. “Yalan Ayaklı Dorothy” şiiri TYB 2014 yıllığında yer aldı. Dört yıllık muhabirlik, editör yardımcılığı tecrübelerinden sonra, bugün bir STK’nın projelerinden birinde editör olarak görev yapmaktadır. Bu aralar Gökçe Özder ve Ali Berkay ile birlikte Davud’un İnsanları isminde bir e-dergi çıkarmakta, ilk şiir kitabına hazırlanmaktadır. iletişim: nergihan.yesilyurt@gmail.com Nergihan Yeşilyurt tarafından yazılan tüm gönderileri görüntüle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: