Dolmakalem vs. Dolmakalem

ilkkalem.jpg

Çok uzun zamandır aklımı meşgul eden bir yazıyı daha yazıp bu yükten kurtulayım diyorum. Pek çoğunuz biliyordur, bir süredir dolmakalemlerle içli dışlıyım. Bu iş nasıl başladı, nereye gidiyor, doktor yoksa ölecek miyim minvalinde soruları kısaca yanıtlayayım ya da sizi biraz yanıltayım dedim.

İşin latife kısmı bu yana, kendimi bildim bileli kırtasiye tutkum vardı, ama nasıl oldu da dolmakalem konusuna bu denli geç kaldım, hâlâ hayret ediyorum. Hemen yazının başında gördüğünüz Lamy’nin Alstar serisinden “Black Purple” isimli güzellik benim ilk dolmakalemim. Kendisi bana Hasan tarafından hediye edildi. İnsanın kardeşleri olması süper bir şey, bunu daha önce söylemiş miydim? Kendisi ile karşılıklı bu sevgili zehri aldık verdik. Yazmak içinde küçük kuleler yaptık.

Tabii, bu ilk dolmakalemden çok daha önce başladı bu hastalık, ilk virüsü de alakasız bir şey için internette gezinirken bulduğum bir blog’tan kaptım.

SAMSUNG CSC

Pilot Lady White Sakura Blossom

Yılların hasretinin sonunda, bu güzelliği kalemliğime çok sevgili bir ağabeyim sayesinde koyabildim. Pilot Lady White’ın bendeki modelinin ismi “Sakura Blossom”, bu sevimli arkadaş maki-e tekniğine benzer kabartma çiçeklere sahip, öyle mi, çok emin değilim. Maki-e tekniği için bakınız. Evet, siz de Japonların bu inanılmaz ince sanat anlayışı karşısında dilinizi yuttunuz değil mi. Her kadim sanat böyle zarafet dolu.

Ben bu yazıda sadece meraklısını ilgilendiren teknik konulara girmek istemiyorum. Zira aradığınız her nevden bilgi, Bana Sıkça Yaz‘da mevcut. Unutmadan bunca deli nasıl koordine oluyoruz, ondan da kısaca bahsedeyim; iki facebook grubu aracılığı ile. Bunlardan ilki, kendi aramızda kalem-yazı-mürekkep-kağıt üzerine konuştuğumuz, bugün 1700 aşkın üyesi olan bir grup. İkinci grupta ise, kalem ile ilgili her türlü takas ve satış yapılabiliyor, ticari olan satışlar müstesnâ.

Geleyim asıl bana sıkça sorulan sorulara. Kalemliğime. Toplam 17 dolmakalemim var, bunların bir kısmı antika denilebilecek yaşta, ama beni antikalıklarından çok yazma kaliteleri ilgilendiriyor. Bu sayı zaman zaman arttı azaldı, hediye gelen giden, satılıp alınanlarla, arzu ettiğim bir kalemlik haline geldi. Kalemliğimin bu haline pek çok arkadaşımın katkısı oldu, varolsunlar. Ve elbette pek çok öğretmenim oldu, Zeynep’in şahsında hepsine şükranlarımı sunuyorum, o olmasaydı, bunca güzel insanla nasıl tanışacaktım ki.

Gelelim kalemlere, bilen bilir, instagram’da kâfi derecede görünüyorlar kendileri.

Modern kalemler, genelde eski kalemlere göre daha iri kıyımlar ama örnek olması bakımından en büyük (Conklin All American Old Glory) ve en küçük (Kaweco Skyline Sport Mint) kalemim. (Diğer ikili Conklin Duragraph Forest Green ile TWSBI Eco.) Aşağıdaki slaytta kalemliğimdeki bazı kalemlerin uç kalınlıklarının örnekleri bulunuyor. EF (Extra Fine), F (Fine), M (Medium) ve B (Broad) uç tiplerinin yanı sıra kaligrafik uçlar 1.5 numara; esnek uçlar (Flexible) da mevcut. Uç seçimi, yazınızın boyutuna, yazma alışkanlığınıza göre değişebilir, tıpkı kalemin boyutunun elinize göre değişkenlik göstermesi gibi. Ama bu gözler ne minik kalemleri ne iri kıyım ellerde gördü. İri elli arkadaşlara selam ederim, kendileri böyle seviyoruz. ^^

Hasılı, her yiğidin bir yoğurt yiyişi var.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Önce çok daha fazla detay düşünmüştüm, ne yalan söyleyeyim, ama sonra düşündüm, bu işin asıl keyifli kısmı, araştırma, merak etme, isteme gibi basamaklardan oluşuyor. Kimsenin merakını önceden incitebilecek bir yargıyla konuşmaktansa kendi kalem sevgimden kısaca bahsetmekte karar kıldım. İster hikâyesi olan kalemler sevin (Eski ya da antika demek yerine böyle demeyi daha çok seviyorum.) isterseniz de kaleminizin hikâyesi sizin hikâyeniz olsun; dolmakalem bir yol arkadaşı, kullan at çağına karşı bir fikir.

Son olarak bir istek listesiyle bitireyim, neler neler var siz de ölün isterim. 🙂 #wishlist

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Reklamlar

About Nergihan Yeşilyurt

7 Nisan 1985 Trabzon/Maçka doğumlu. İstanbul Üniversitesi Türkiyat Enstitüsünde yüksek lisans yapıyor. İstanbul’da yaşıyor. İlk Şiirleri Hece, Mahalle Mektebi, Hacı Şair, Sahte Vefa, İzdiham, Dergâh gibi dergilerde yayımlandı. Arkadaşlarıyla Davud’un İnsanları e-dergisini çıkarttı. İlk şiir kitabı “Otomatların Marşı” Hece Yayınları etiketiyle Haziran 2016'da yayımlandı. Kitaba ulaşmak için: http://hece.com.tr/kategori/Siir/Otomatlarin_Marsi.html iletişim: nergihan.yesilyurt@gmail.com Nergihan Yeşilyurt tarafından yazılan tüm gönderileri görüntüle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: